تبلیغات
بلوچ و بلوچستان
 

 

 

بلوچ و بلوچستان


بلوچ وبلوچستان در گذر تاریخ

 

دکترعبدالغفور جهاندیده استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه گفت: فرهنگ لغت جامعی از زبان بلوچی به زبان فارسی نوشته‌ام که حدود 20 سال است برای تدوین این فرهنگ لغت، کار کرده‌ام.

خبرگزاری فارس: فرهنگ لغت بلوچی به فارسی منتشر می‌شود

وی خبر از تالیف فرهنگ لغت بلوچی به فارسی داد و گفت: فرهنگ لغت جامعی از زبان بلوچی به زبان فارسی نوشته‌ام که حدود 20 سال  است برای تدوین این فرهنگ لغت روی آن کار کرده‌ام.

وی در پاسخ به این سئوال که این فرهنگ لغت در چه مرحله‌ای قرار دارد اظهار داشت: الان مراحل تایپش را انجام می‌دهم و نزدیک به چاپ است البته کارهای دیگری درباره ادبیات بلوچی در دست دارم اما همه سعی و تلاشم را برای این لغتنامه گذاشته‌ام.

وی افزود: من همه تلاش خود را روی ادبیات بلوچ گذاشته‌ام که ناشناخته است تا آن را با ادبیات فارسی تطبیق بدهم. من ادبیات فارسی را در دانشگاه تدریس می‌کنم و تلاش دارم تا ادبیات محلی را هم به سایر هم‌وطنانم معرفی کنم و دغدغه بزرگی برای من مانده بود و آن اینکه ای کاش ملت ما با ادبیات بلوچی هم آشنا بودند. تاکنون از ادبیات کردی و آذری نشان‌هایی بود ولی خبری از ادبیات بلوچی نبود.

جهاندیده در پاسخ به این سئوال که آیا برای ناشر فرهنگ لغت بلوچی تصمیم گرفته‌اید یا نه گفت: نه. هنوز تصمیمی نگرفته‌ام و احتمالا این فرهنگی لغت در دو جلد تا 3 جلد سامان خواهد یافت.
 


  نویسنده : بلوچ ׀ تاریخ : سه شنبه 17 بهمن 1391׀ نظرات


 
CopyRight 2009 , baloosh.Mihanblog.Com , All Rights Reserved
Powered By Mihanblog | Template By : Kashkul.Com - P30Temp.Co.Cc